Poslanci VÚC by chceli zas

Autor: Tomáš Dom | 3.6.2013 o 13:45 | Karma článku: 9,22 | Prečítané:  2615x

  Zhruba za 6 mesiacov tu máme voľby. Tentoraz voľby župné. Aj vy ste určite zaregistrovali, že "niečo sa začalo diať". Ľudia s ambíciou uspieť vo voľbách sa začínajú zaujímať o ľudí v kraji. Dôchodcovia chodia zadarmo na výlety, kandidáti na poslancov vlastným telom chránia Centrá voľného času a podobne. Niektorí by zas radi zrušili parkovné, ktoré pred tým odhlasovali, prípadne by možno radi znížili cestnú daň, ktorú tento rok zvýšili o 15%. A je to aj vidieť, cesty máme "perfektné".  

Tabuľka dochádzky poslancovTabuľka dochádzky poslancov

 

To že ich platy sa dajú porovnať s platmi amerických čašníkov, kde sprepitné (u nás úplatky) robí väčšiu časť odmeny, zrejme ani potrebné nie je hovoriť. Naši poslanci ale majú, oproti čašníkom v USA, zaujímavú aj oficiálnu čiastku odmien. Tu sú ľahko overiteľné a preukázateľné čísla . Výška odmeny jedného župného poslanca je 485€ mesačne. Volebné obdobie 48 mesiacov x 485€ = 23 280€ za funkčné obdobie, čiže 24 zasadnutí. Ešte zaujímavejšie je to vynásobiť počtom poslancov v kraji čiže 23 280 x 49 = 1 140 720€. Na toto sa musíme našim milým zástupcom našich okresov poskladať.

Okrem toho si páni poslanci VÚC prídu na svoje finančnou čiastkou cca 5000€ ročne za pôsobenie v komisiách.

Mimo mesačných odmien majú poslanci krajského parlamentu nárok aj na paušálne náhrady vo výške 0,28 eura (8,44 Sk) za 1 km jazdy z miesta trvalého bydliska do sídla PSK a späť. Náhrady si uplatňujú pri cestách na zasadnutia zastupiteľstva, komisií, na zasadnutia Rady PSK, resp. pracovné rokovanie na základe písomnej pozvánky predsedu PSK, podpredsedu PSK alebo riaditeľa Úradu PSK.

 

Dal som si tú námahu a spravil si takú nevinnú tabuľku s dochádzkou našich zástupcov na hlasovaniach v župnom parlamente, ktorú pripájam k článku. (P-prítomný, N-neprítomný) Po zistení dochádzky našich poslancov VÚC (česť výnimkám) ma oblial studený pot. S tým že je to výsmech nás voličov, som sa horko ťažko vnútorne vysporiadal, ale z to, že títo poslanci chcú kandidovať v prevažnej väčšine ZNOVU, stráviť nedokážem.

A teraz sa pýtam. Vrátia nám dotyční poslanci dve tretiny, polovicu, prípadne tretinu svojho platu, podľa ich vykonanej práce? Nevrátia! Pýtam sa. Dá niekto Vám peniaze za nechodenie do práce? Nedá. Tak čo sme to preboha za štát? Nikomu nevadí tá arogancia moci, či už v NRSR alebo v zmenšenom modeli v parlamente župnom?  Malá suma o ktorú prichádzame to určite nie je a myslím, že ktorýkoľvek starosta(ka), či riaditeľ(ka) školy a mnohé iné štátne či verejné inštitúcie by ich použili určite lepšie.

Na priblíženie "vážnosti" atmosféry pripájam úryvok zo zápisnice zastupiteľstva VUC BB.

"Pani poslankyne, páni poslanci, konštatujem, že, ešte dovoľte mi, aby som, spomínal som už, že vítam poslancov Národnej rady (SR), tak dovoľte mi, aby som zablahoželal všetkým novozvoleným poslancom Národnej rady SR, ktorí sú aj poslancami nášho kraja, sú to pán poslanec Michal Bagačka, pán poslanec Jaroslav Demian, pán poslanec Jozef Ježík a pán poslanec Jozef Mikuš.(  zo sály zaznel potlesk)Chcem im všetkým v novej funkcii zablahoželať, zaželať  veľa zdravia, síl, odhodlania a úspechov pri vykonávaní tejto zodpovednej práce. (zo sály zaznel smiech)"

........ ale po smiechu vraj býva plač. Aspoň tak mi to hovorievali rodičia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?