Pred rokom sme boli na dne ! A teraz sme .....

Autor: Tomáš Dom | 25.2.2013 o 13:23 | (upravené 25.2.2013 o 17:46) Karma článku: 17,93 | Prečítané:  2057x

„Len idiot môže na prvú stranu napísať, že kvôli svetovej kríze prichádzajú stovky ľudí o prácu.“ Tieto slová vyriekol premiér Róbert Fico 29.10. 2008 na tlačovej besede  - v čase, keď ešte nazýval novinárov hyenami . Pred pár dňami, 21.2.2013, v čase relatívneho mieru s médiami zasa prehlásil: „Za rast nezamestnanosti môže kríza, nie zmeny zákonov.“ Odhliadnuc od toho, v akom kontexte ich použil, aj od toho, že pred piatimi rokmi možno nevedel, čo pojem svetová kríza znamená pre Slovensko v budúcich rokoch, je z jeho slov jasné jedno. Že sa v každej dobe dokáže svojimi vetami a slovníkom „páčiť“. Chlácholiť ľudí slovami, že neprídu kvôli kríze o prácu kedysi a v súčasnej dobe vyvolať zdanie, že  Zákonník práce je Biblia, ktorá je najlepšia pre pracujúci ľud je naozaj hodné len „politika“.

 

Pravda je, že situácia s nezamestnanosťou  je na hrane neúnosnosti . A vláda nerieši nič - dokonca vedome túto situáciu zhoršuje. Kým v iných štátoch znižujú dane, resp. zavádzajú rovnú daň, naša vláda rovnú daň zrušila a dodnes (okrem veľkohubých sľubov) ju nenahradila ničím, čo by pritiahlo do našej krajiny zamestnávateľov, investorov a podobne. Prečo musí byť práve Slovensko štátom, ktoré to robí zle, kým všetci to robia dobre (a výsledky tomu nasvedčujú) ?

Pozrime sa v rýchlosti, ako je to u „susedov": Aby bola podporená tvorba pracovných miest, znížili zamestnávateľom dane napr. v Dánsku, Estónsku, Veľkej Británií, Slovinsku, Litve atď. Maďarsko zaviedlo rovnú daň. Odvody tento rok znížili dokonca aj v Grécku, aby podporili zamestnanosť.  V Rakúsku znížili dane z príjmov osobitne pre živnostníkov a ľudí na voľnej nohe, zároveň zaviedli zákon na podporu nových firiem, podľa ktorých nové firmy nemusia platiť správne a súdne poplatky, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností a kapitálové dane. Vo Veľkej Británii cez nárokovateľné daňové úľavy motivujú nezamestnaných, aby si našli prácu. Ak by sme si prečítali Český zákonník práce, zistili by sme, že sa tiež uberá opačným smerom, ako ten náš.  Ten náš Zákonník práce totiž zamestnávanie predražuje.

Som hrdý na Podpoľanie - kraj, kde som sa narodil a kde doteraz žijem. Už starí básnici a spisovatelia opisovali Detvanov, ako tvrdých, pracovitých ľudí, zvyknutých na ťažkú lopotu. Je mi však do plaču, keď vidím, že Banskobystrický kraj má najvyššiu mieru nezamestnanosti 20,81 %. Čím sme si to zaslúžili?

Odpoveď môžeme nájsť v tom, čo priniesli a prinášajú skvelé vládne opatrenia nám, obyčajným ľuďom:

-          V decembri 2012 bola nezamestnanosť na Slovensku rekordná, podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny ide o najvyššiu mieru nezamestnanosti od mája 2004. Počet ľudí bez práce pribúda štyri mesiace po sebe.

-          Podľa štatistík Eurostatu v miere nezamestnanosti bolo Slovensko v decembri na delenom štvrtom mieste s nezamestnanosťou na úrovni 14,7% (spolu s Cyprom a Írskom). Pred nami skončili len Grécko, Španielsko a Portugalsko.

-           84 000 mladých ľudí je nezamestnaných, čo je 5. miesto v EÚ.

- Od 1. septembra 2012 ukončilo alebo prerušilo živnosť 36 805 ľudí.

-          Nový odhad Inštitútu finančnej politiky vo svojej najnovšej makroprognóze znížil očakávanie rastu z 2,1% na 1,2%. Slabší rast spôsobí výpadky v štátnej kase a teda vyšší deficit, ktorý si bude vyžadovať dodatočné riešenia.

 

Aké budú dodatočné riešenia sa treba opýtať ministra financií. Alebo radšej nie, pretože jedným z jeho posledných riešení bolo použitie peňazí z druhého dôchodkového piliera na naplnenie štátnej pokladnice... a okrem toho - veď akú odpoveď môžete očakávať od človeka, ktorý pre stranícky občasník Bratislavský SMER povedal tieto slová: „Vláda bude šetriť najmä na sebe, keďže to je jediný spôsob ako Slovensku garantovať stabilné miesto v jadre Európy."

 

Pekné slová...nádherné...náš minister financií je totiž dobrým žiakom ľúbivého učiteľa. Čo z toho budeme mať my vidíme už teraz.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?