Ako polená, hádzané pod nohy, prerástli v brvná.

Autor: Tomáš Dom | 19.2.2013 o 17:30 | Karma článku: 15,31 | Prečítané:  696x

  Podľa posledného sčítania ľudu v roku 2011 mal Banskobystrický kraj 660 563 obyvateľov s trvalým bydliskom na tomto území.  Z toho viac, ako 400 000 v produktívnom veku.  Počet zaregistrovaných fyzických osôb podnikajúcich na základe živnostenského a iného ako živnostenského zákona dosiahol k 31. decembru 2012 v Banskobystrickom kraji  číslo 41 802. S podielom 91 % dominovali živnostníci, ktorých počet bol 38 031. Ak si to teda porovnáme, vyjde nám, že takmer každý desiaty človek v produktívnom veku v Banskobystrickom kraji je živnostník, nehovoriac o tom, že počet zaregistrovaných fyzických osôb v porovnaní s rokom 2011 klesol o 3,1 %, čo znamená pokles o 1 359 subjektov. Pokles nastal u živnostníkov o 4,1 % (1 625 jednotiek).  

 

Napriek tomu v našom kraji predstavujú živnostníci  veľký počet ľudí, ktorí zarábajú sami na seba. Títo ľudia často ešte zamestnávajú pod sebou nejaké osoby, za ktoré musia platiť odvody, prispievať im na stravu a podobne. Taktiež musia odvádzať dane, platiť odvody za seba, platiť prenájom miestnosti, v ktorej prevádzkujú napríklad výrobu či obchod. Živnostník sa musí o všetko starať sám, o výplaty zamestnancov, o platenie účtov, o tovar, o prevádzku, o financie a podobne. Živnostníci a podnikatelia sú pritom tí, ktorí produkujú nielen tovary a služby, ale aj pracovné miesta. Oni musia doslova riskovať na trhu a vytvárať dôležité hodnoty pre spoločné dobro. Štát však nedáva vhodné podmienky na podnikanie takéhoto druhu. Práve naopak. S nástupom staronovej ľavicovej vlády prišla rovno studená sprcha. A malé polienka, ktoré doteraz každá vláda hádzala živnostníkom pod nohy prerástli do hrubých brvien. Hádzať podnikateľom a živnostníkom polená pod nohy je krátkozraké. Demokracia je krátkozraká zo svojej podstaty, lebo jej vládcovia sú v silnom pokušení zaliečať sa a páčiť sa tým voličom, ktorých je viac. A živnostníkov je na Slovensku „iba" okolo 400-tisíc, kým dôchodcov máme viac než milión a zamestnancov približne dva milióny (toto číslo však rapídne klesá). Súvislosti s novým daňovým zaťažením živnostníkov a malých podnikateľov poznáte, preto ich nebudem rozoberať.

Existujú riešenia? Radikálne by bolo zrušiť hromadne živnosti a nahlásiť sa na úrad práce. Pri „bezchrbtovokostnej" vláde by to však zrejme nikam neviedlo, alebo viedlo, lenže do ešte väčších sra.iek, v akých sa nachádzame. Možno by podnikateľovi pomohlo namaľovať si šikmé oči, bľabotom ázijca z tržnice požiadať štát o dotácie a daňové prázdniny a potom začať konečne v pohode podnikať (to sa však nestane - vláda je pozitívne rasisticky naladená a uprednostní  ozajstného ázijca pred vlastným štátnym príslušníkom...atď.)

Slovákom však zostal zdravý sedliacky rozum a tak môžeme očakávať nasledovný scenár (príklad): Zoberme si  napríklad živnostníka s profesiou maliar-natierač. Keď chce oficiálne podnikať má len samé výdavky počnúc sociálnou poisťovňou, zdravotnou poisťovňou, daňovými odvodmi. Pokiaľ používa vlastný rodinný dom na sklad náradia, musí rátať s takzvanou  daňou z podnikania (pritom od štátu na dom nedostane ani groš), musí zaplatiť zvýšenú daň za odvoz smetí, samozrejme nesmieme zabudnúť na cestnú daň, pretože nemôže všetko ťahať na chrbte a ešte na človeka, čo sa aspoň trochu vyzná v ekonomike, ktorý to všetko na konci roku dá dokopy, aby potom daňový úrad mohol toto všetko prekontrolovať a vyrubiť pokutu za to, že odviedol daň o deň neskôr aj keď z dôvodu nefungovania serveru daňového úradu. Viete čo ten živnostník urobí? Odovzdá živnosť a maľuje ďalej. Ušetrí to všetko čo som spomínal , nakoľko nie je nikde vedený.  Každý úrad je na neho krátky a my prídeme o poctivého podnikateľa, ktorých je už teraz málo.

Ak si niekto myslí, že práve zvýšenie daní  prinesie do štátnej kasy milióny, je zrelý na niečo úplne iné, ako na ministrovanie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Na širokorozchodný odkaz Kisku nadväzujú aj jeho siroty

Prognózy vravia iba toľko, že rečník je šarlatán a tlčhuba.


Už ste čítali?