Nepracujú? Nemusia!

Autor: Tomáš Dom | 8.2.2013 o 14:46 | (upravené 31.10.2013 o 17:41) Karma článku: 16,41 | Prečítané:  1662x

Pravidelne sa v slovenských periodikách objavujú správy, ktoré dokážu zodvihnúť žlč poctivo pracujúcim Slovákom tak ako mne.  Jednou z nich je určite aj tá v duchu „postavíme neprispôsobivým nové byty". Veď, povedzme si otvorene, koho by to neštvalo? Poctivý človek celý život drie a aj tak, ak si chce postaviť dom, musí sa až po uši zadlžiť. A my ideme z peňazí, ktoré idú do štátneho rozpočtu z daní poctivo pracujúcich ľudí stavať byty pre ľudí, ktorí dali a dajú tomuto štátu oveľa menej a niekedy vôbec nič?

 

Človek si nevdojak položí otázku - ako ja k tomu prídem? Celý život platím dane a odvody, robím nadčasy, aby som mal čo jesť a mne dom nikto nepostaví? Nedá mi byt? Prečo???

Umiernená debata v tomto duchu neexistuje. Každý si bude presadzovať svoju pravdu. Mňa však zarážajú vyjadrenia niektorých politikov, že takáto výstavba je dôležitým medzníkom k začleneniu Rómov do spoločnosti. Uf... Ťažké slová. Toto má byť začlenenie? Nie. Ani zďaleka. Rómovia by sa mali do spoločnosti v prvom rade začleniť prácou.

Začnem poporiadku. V čase kalamity nebolo nič výnimočné, ak ste v Detve stretli zachmúrené indivídua s lopatami, ktoré boli navlečené v reflexných vestách a ktorých úlohou bolo v rámci verejnoprospešných prác pomôcť mestu a likvidovať snehovú nádielku. Fajn. Ako im to išlo, môžu Detvanci posúdiť sami. Uvediem len jediný príklad - autobusové zastávky. Cestárska technika k nim nahrnula haldy snehu a úlohou „vépepéčkarov" bolo vyhrnúť priechody pre cestujúcu verejnosť. Čo aj urobili a na každej zastávke sa objavil asi meter široký pás pre bezpečný prechod k dverám vozidla verejnej dopravy. Nebudem sa vyjadrovať k inteligencií pracovníkov, čo sa na tomto podieľali, no aj malé dieťa vie, že autobus má dvoje dverí a že ľudia chcú z neho aj vystúpiť. No vďaka nim mali len dve možnosti. Zdržiavať premávku a navaliť sa k predným dverám, brzdiac tak nastupujúcich, alebo vystúpiť zadnými dverami rovno do kopy snehu, ktorú nemal kto odhrnúť. Prečo to tak bolo? Jednoducho týchto ľudí nemal kto skontrolovať. Nebolo človeka, ktorý by im polopate vysvetlil, že je potrebné vyhrnúť aj priestor na vystupovanie.

Nejako sa v nás zakorenilo, resp. nám nahovorili, že verejnoprospešné práce slúžia hlavne dlhodobo nezamestnaným k tomu, aby nestratili pracovné návyky, ak vôbec nejaké majú. Pekne sa to počúva, ale... vždy existuje nejaké ale.

Fakt č.1: Na Slovensku máme armádu nezamestnaných. Z týchto je dosť veľké percento takých, ktorým sa jednoducho pracovať nechce a ktorí sa naučili vyciciavať bezprácne tento štát v duchu hesla - veď satelit mám, na cigarety a chľast tiež, tak načo robiť? Dnes je dnes a čo bude zajtra ma nezaujíma, aj tak budú čoskoro dávky a vďaka húfu detí aj prídavky...

Fakt č.2: Je známe, že štvrtina poberateľov dávok v núdzi ponúknutú prácu odmietne, pretože robí  "načierno" a tak vlastne okráda túto krajinu.

Ako sa teda dostať z tohto kruhu?

Myslím si, že väčšina ľudí bude súhlasiť s tvrdením, že bez práce nie sú koláče - teda, kto nepracuje, nech........ už ma to prešlo takže "nech neje." VPP by v žiadnom prípade nemali suplovať akúsi výučbu k tomu, aby človek nestratil pracovné návyky, ale hlavne kvôli tomu, aby si peniaze, ktoré poberá od štátu niekedy doslova za vylihovanie pekne krásne odrobil. To znamená naviazanie všetkých sociálnych dávok na povinnosť pracovať (pod pojmom práca sa však nerozumie podopieranie lopaty a čumenie do prázdneho fúrika). Nemusí to vôbec byť nejaká podradná práca.  Sú tu predsa štátne projekty -  výstavba infraštruktúry, údržba vodných tokov, odstraňovanie čiernych skládok, opravy hradov a zámkov, čistenie lesov, úpravy okolia vodných plôch, protipovodňové práce atď. Roboty je dosť a kto pracuje nemá čas na záháľanie, krádeže a čiernu prácu.

Kto nechce pracovať, nič ani nedostane. Veď prečo by aj mal niekto niečo dostávať so spoločného, keď pre to okrem zapísania sa na úrade nič iné nespraví ?  Štát má teda možnosť ponúknuť takémuto človeku prácu a on ju má možnosť odmietnuť. Prečo nie? Lenže v tom prípade aj štát má možnosť odmietnuť vyplatiť dávky. Začo? Samozrejme aj druh ponúknutej práce by bol podmienený ukončeným vzdelaním. Medzi poberačmi dávok sú totiž aj stredoškoláci a nebudem ďaleko od pravdy, ak sem zahrniem aj pár vysokoškolákov. Tí by mohli práve suplovať kontrolu a robiť akéhosi vedúceho ľuďom, ktorí „nevedia, že autobus má aj zadné dvere".

Takéto smelé plány tu už boli. A čo sa zmenilo? Nič. Najviac ma zarazilo, keď som si z úst kompetentných vypočul na margo prác na štátnych projektoch, že : „...by to bol nežiadúci zásah do podnikateľského prostredia." Nech premýšľam, ako premýšľam, zdravý rozum mi hovorí niečo v tom zmysle, že zásahom do podnikateľského prostredia môžeme myslieť čosi takéto: „Radšej nech to robí spriaznená (vyvolená, rodinkárska atď..) firma za nekresťanské peniaze, ako by to mali robiť nezamestnaní za oveľa, oveľa menej."  Ináč si to neviem predstaviť.

Ak by sme na tento fakt neprihliadali, nič by nebránilo rozšíriť okruh aktivačných prác na verejno prospešné činnosti organizované nielen samosprávami, ale aj akýmikoľvek fyzickými alebo právnickými osobami. Stane sa tak niekedy? Keď dáme ľuďom namiesto dávok prácu, dáme im možnosť vytvárať hodnoty, z ktorých budú profitovať nielen oni, ale aj štát. Zo systému zároveň vypadnú všetci tí, ktorí pomoc od štátu doposiaľ zneužívali a pritom pracovali načierno doma alebo v zahraničí. Jednoduchá matematika. Finančný dopad takejto politiky by bol viac než priaznivý.

Na záver sa vrátim k tým nešťastným bytom zadarmo, ktoré som spomenul na začiatku tohto príspevku. Aj tu chýba kontrola. Sakramentsky chýba. Postavíme Rómom byty a keď sa na ne prídeme od dva roky pozrieť, zaplačeme. Zdevastované, rozbité, smradľavé... Čo robil štát? Ako si skontroloval (prakticky)svoj majetok? Je oveľa ľahšie stavať stále nové a nové byty namiesto toho, aby kontrolovalo, čo sa deje s tými už postavenými?

Prečo u nás nefunguje toto?: Chceš sociálny byt? Dobre - štát ti ho dá. Ale bude mať právo každý mesiac prísť si ho skontrolovať. Rozbil si okno? Zaplať. Predal si radiátor? Kúp nový. Porúbal si dvere? Do týždňa tam zoženieš nové. Trikrát a dosť. Ak sa tak stane, alebo ak odmietneš dať byt do pôvodného stavu - basa. Za ničenie štátneho majetku. A žiadosť o nový byt bude automaticky zamietnutá. Tak, ako si nevážiš to, čo ti štát dal zadarmo, tak si štát neváži teba. Bodka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?