Eutanázia? Nie! Vražda nášho Podpoľania!

Autor: Tomáš Dom | 7.12.2012 o 15:23 | (upravené 7.12.2012 o 20:55) Karma článku: 9,78 | Prečítané:  1605x

„Stojí vysoká, divá poľana, mať stará .....   Tento úryvok básne od Andreja Sládkoviča mnoho spoločného s mojím článkom nemá. Jedno však áno. Ide o nás, náš kraj, našu rodnú zem  naše Podpoľanie. Preto si skúste prečítať môj, možno trochu netradičný pohľad na ťažbu zlata v Podpoľaní so zameraním na fakty a váš profit z činnosti spoločnosti EMED-Slovakia v Podpoľaní.

 

Trhové ekonomiky ako také, produkujú ohromné množstvo rôznych produktov, často však na úkor ohrozovania a devastovania životného prostredia.

Viacerí autori rozdeľujú takto vznikajúce negatívne vplyvy na životné prostredie do dvoch skupín:

 • Negatívne vplyvy na ekonomické funkcie životného prostredia, ako:
 • zásoba prírodných zdrojov,
 • asimilačná kapacita pre odpady.
 • Negatívne vplyvy na ekologické funkcie životného prostredia, ktoré zahŕňajú:
 • súbor vplyvov na krajinu,
 • systém podpory života.

Ak u negatívnych vplyvov, podľa prvej skupiny, je možné ich hodnotu podľa súčasnej legislatívy ekonomicky vyjadriť a finančne kompenzovať, u negatívneho vplyvu na ekologické funkcie životného prostredia (druhá skupina) tomu tak nie je a poškodzovanie životného prostredia ľudskými aktivitami nie je finančne kompenzované. Vznikajú tak externality (externé náklady), obsahujúce trhom nekompenzovaný vplyv na ľudí a prírodu i seba navzájom. Taktiž jednou z činností, pri ktorej externality vznikajú, je ťažba nerastných bohatstiev krajiny.

Externality, alebo externé efekty, sú definované rôznymi autormi, ale v zásade sa nimi vyjadrujú nekompenzované vplyvy ľudských jedincov na seba navzájom i na prírodu.

Negatívne externality vznikajú vtedy, keď niekto pôsobí prostredníctvom svojich výrobných alebo spotrebných aktivít škody niekomu inému (ľuďom, prírode) a nekompenzuje mu ich. Znamená to, že pôvodca externého efektu nezahrňuje tento negatívny externý efekt do svojich nákladov, ani ho nekompenzuje postihnutým. Negatívne externality sú v rozvinutých ekonomikách veľmi časté a sú v prvom rade späté s využívaním a poškodzovaním životného prostredia.

Takže v skratke ľudskou rečou vysvetlím na príklade veľmi stručne a značne odľahčene.

Mladí ľudia, ktorí celý život vyrastali v nádhernom Podpoľaní sa tu po svadbe rozhodnú žiť.

Samozrejme zoberú si malý úver a postavia si svoj vysnívaný domček. Vyvŕtajú si tam studňu s dobrou kvalitnou vodou z Podpoľania . Urobia si pri domčeku záhradku na pestovanie biozeleniny a bioovocia a samozrejme chcú mať aj 2 sliepočky na vajíčka (tiež bio) veď onedlho si založia rodinu... Povedzme si úprimne, ktorý rodič by nedožičil svojmu dieťaťu to najdôležitejšie - zdravie? Čo by predstavovala začínajúca ťažba zlata pre tento mladý manželský pár?

Ak si to chceme zrekapitulovať a veľmi zjednodušene ekonomicky vyjadriť, dospejeme k nasledovnému (predpokladáme, že by tu chceli prežiť spoločný život až do staroby napr. 40 rokov):

 • Domček 70 000€ samozrejme po naštartovaní kyanidovej ťažby zlata klesne o 2/3 čiže
  na 23 333€ (to je ešte optimistický scenár, podľa môjho názoru sa kľudne môže stať, že nehnuteľnosti v tomto regióne budú nepredajné).
 • Studňa -3 000€ z ktorej sa samozrejme voda piť už nebude.
 • už žiadne bio vajíčka (v priemere 2vajíčka denne za 40 centov - 40 rokov.-5840€).
 • už žiadne bio jabĺčka (50kg ročne po dobu 40rokov. - 2 000€),...
 • a dalších X vecí (zemiaky, obilie atď)

Takto by sme mohli prísť k číslam o ktorých sa nám ani nesníva, ale ktoré predstavujú obrovský mínus v rozpočte domácnosti. Je to naozaj veľmi odľahčená prípadová štúdia, ale veličiny(všetko o čo príde konkrétny človek, rodina, spoločenstvo) si do nej môže dosadiť každý sám a veľmi jednoducho vyčísliť.

Avšak...... žiaľ,  to ešte nie je koniec a to najhoršie je,  že tieto zmeny v ekosystéme sa najviac odrzrkadlia na zdraví našom a našich detí. Nesmieme zabudnúť na zvýšený výskyt respiračných chorôb, neplodnosti, alergií a podobne. Takže vieme koľko stojí štát liečba jedného alergika, ročne plateného z mojich, tvojich a teda našich daní? ( predpoklad na zvýšenie je z terajších deklarovaných 4% na 15% a viac). Vieme koľko stojí liečba neplodnosti jedného manželského páru? O koľko príde štát a my všetci, keď sa tie deti nenarodia len preto, že ich potenciálni rodičia odmalička dýchali mikro-častice prachu z "kyanidových polí" ? A to som ešte nespomenul psychické problémy, ktoré by pochopiteľne išli ruka v ruke s touto katastrofou spáchanou na našom krásnom Podpoľaní...

Preto  Vás prosím nedajme si to najcennejšie čo máme.

Posledné riadky venujem prezentácii môjho názoru na základe mne dostupných faktov. Po zhliadnutí správ na TA3 z dňa 6.12.2012 " Pochod proti ťažbe zlata v Podpoľaní" som zostal v nemom úžase ako p. primátor bojuje proti Zlatej bani. To bol biblický príbeh po 2000 rokoch v priamom prenose. Judáš zobral aj 30 strieborných a ešte má tú drzosť dať Judášsky bozk ľuďom z Podpoľania.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Česi vyhostia 18 ruských špiónov. Rusov spájajú s výbuchom muničného skladu

Česká polícia pátra po mužoch, ktorí mali byť aj za otravou Skripaľa v Británii.

Vyrokovala pre Slovensko dodatočné vakcíny Pfizer: Sputnik nie je v Únii tabu

Ľubica Karvašová radí premiérovi o európskej politike.


Už ste čítali?