Zelená má zelenú

Autor: Tomáš Dom | 11.12.2011 o 11:26 | (upravené 11.12.2011 o 12:46) Karma článku: 2,02 | Prečítané:  600x

TTXGP  - Time Trial Extreme Grand Prix  je šampionát, ktorého sa môžu zúčastňovať len motocykle s nulovými emisiami CO2. Motocykle sa delia do štyroch tried, podľa použitého pohonu. Základným pravidlom sú nulové emisie CO2, čiže prípustný je elektrický pohon, pohon palivovými článkami, spaľovacie motory na palivá bez uhlíka (napr. vodíkové) a hybridné motory.

Po prvý krát boli takéto závodné motocykle predstavené verejnosti v preteku  Isle of Mann TT v roku 2009. Je to najslávnejší, najťažší ale aj najkrutejší závod na svete a preteky sa na ňom jazdia už od roku 1907.  TTXGP sa tak oficiálne stal prvým seriálom pretekov cestných motocyklov na svete s nulovými emisiami uhlíka. V roku 2010 sa rozčlenil na tri divízie - Severoamerický šampionát, Britský šampionát  a Taliansky národný šampionát. Každá z týchto divízií  pozostáva zo štyroch pretekov na viac či menej známych okruhoch napríklad v Británii Brands Hatch alebo v Talianskom Mugelle.

Avšak túto e-GrandPrix môžeme tak isto chápať aj ako medzinárodný pretek, ktorý poskytuje nielen spôsob merania si síl v športovom poňatí, ale poskytuje aj vysoký potenciál pre vývoj a zdokonaľovanie  motocyklov s alternatívnym pohonom.  V tomto momente mi nedá nepripomenúť primárny cieľ všetkých súťaží a pretekov, kde k dosiahnutiu určených cieľov potrebuje človek technológiu. Je to snaha jednotlivca  prípadne tímu neustále sa zlepšovať  individuálne, alebo vývojom používanej technológie. Aj toto je  cieľom série pretekov e-GrandPrix. Neustále zdokonaľovať a zlepšovať technológiu pohonu ktorá neprodukuje žiadne uhlíkové emisie, poukazuje na technologické inovácie a chce presvedčiť, že tieto technológie  sa  môžu  s pomocou športových súťaží tohto typu  čím skôr zaradiť do bežného života.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Na širokorozchodný odkaz Kisku nadväzujú aj jeho siroty

Prognózy vravia iba toľko, že rečník je šarlatán a tlčhuba.


Už ste čítali?