Umrú superbiky ?

Autor: Tomáš Dom | 26.11.2011 o 21:46 | (upravené 26.11.2011 o 22:02) Karma článku: 3,45 | Prečítané:  1106x

Oznámenie oficiálneho tímu Yamaha o odstúpení zo Superbikového šampionátu prišlo ako blesk z jasného neba a vo veľmi nevhodnej dobe. Čo je ale primárnou príčinou, že oficiálne tímy odstupujú prípadne zvažujú pôsobenie v SBK?

Je to práve trh a keď to rozmeníme na drobné, potreba zákazníkov. A  tá je bohužiaľ ovplyvnená pretrvávajúcou krízou, kde  sa predaj superšportových motocyklov prepadol s predpokladom, že klesať bude aj naďalej. Liekom na červené čísla výrobcov motocyklov sa javí byť, stále narastajúci záujem  expandovať na rozvíjajúcich sa trhoch v Číne, Indii, Malajzii, Filipínach, Vietname atď. Honda otvorila už svoj tretí závod na výrobu motocyklov v Indii, kde predala tri, z ôsmich miliónov vyrobených motocyklov za rok a snaží sa získať čo najväčší podiel na  trhu, ktorý ponúka okolo miliardy potenciálnych zákazníkov. Tak isto Suzuki s investíciou 19 miliónov eur otvorila svoj nový závod vo Filipínach. Keď ale povieme „A" musíme povedať aj „B". Záujem v týchto krajinách nie je o motocykle superšportové, ale prevažne o motocykle  postavené na lacnejšej báze, či už sa jedná o maloobjemové „naked" alebo skútre. Pre výrobcov motocyklov, je z ekonomického hľadiska oveľa výhodnejšie vyvinúť, vyrobiť a predať nenáročný produkt o objeme do 200 ccm, ako vynaložiť prostriedky na vývoj, reklamu a budovanie pozitívneho imidžu potrebného k predaju špičkových a povedzme aj drahých superšportových strojov. Výrobcovia teda logicky škrtajú marketingové rozpočty a keďže WSBK v porovnaní s Moto GP ani zďaleka nedosahuje takú mediálnu a všeobecnú pozornosť potenciálnych zákazníkov nie je pre výrobcov motocyklov prínosom v porovnaní s vynaloženými nákladmi, ktoré  sú nemalé a povedzme aj poriadne prehnané.

A tu niekde spočíva aj prapodstata problému. Preteky SBK sa zrodili v Severnej Amerike a predstavovali obrovskú príležitosť súkromných tímov pretekať, prezentovať sa a vyhľadávať nové talenty. Je jednoduchšie pretekať na stroji, ktorý je o triedu prípadne dve vyššie len preto, že oficiálne tímy dokázali desaťnásobne prevyšovať rozpočty tímov súkromných. Preto duch Superbikov zomieral. V roku 2008 sa na štart postavilo 30 štartujúcich pretekárov. Tento rok to bolo už len 21.  Vráťme sa teda späť k odchodu oficiálnych tímov zo Superbikov. Je to naozaj strata ktorá vedie k zániku? Našťastie nie. Je potrebné vrátiť sa späť, prijať opatrenia a predpisy na zníženie nákladov kde budú vytvorené predpoklady pre úspešné pôsobenie súkromných tímov s omnoho menšími nákladmi.  Superbike je na najlepšej ceste vrátiť sa späť ku koreňom a tie sú našťastie pevne zakorenené v srdciach jeho priaznivcov aj bez účasti megalomanských tímov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Na širokorozchodný odkaz Kisku nadväzujú aj jeho siroty

Prognózy vravia iba toľko, že rečník je šarlatán a tlčhuba.


Už ste čítali?